O debatach


Debata pokazowa

Debate - WUDC - Guaranteed Income - IDAS 2010 Exhibition from Alfred Snider on Vimeo.


Format

Debaty to ujęta w ściśle określonej strukturze krytyczna ocena pomysłów lub polityk połączona z umiejętną perswazją. Pozwala doskonalić sztukę przemawiania i lepiej rozumieć świat tworząc różne argumenty oraz spierając się z kontrargumentami. W debacie wyróżniamy trzy wzajemnie przenikające się wymiary. Są to:


  1. Treść: Co mówimy, jakich argumentów i przykładów używamy.
  2. Styl: Jak mówimy, jakiego języka używamy i jak modelujemy głos.
  3. Strategia: Jak głęboko uda nam się wejść w temat, odpowiedzieć na argumenty innych i ustrukturyzować to, co mówimy.


Każda debata zaczyna się od ogłoszenia  tezy: stwierdzenia, idei albo polityki, która będzie dyskutowana. Z reguły teza  jest polityką zmieniającą status quo albo stwierdzeniem, którego prawdę lub fałsz uczestnicy będą starali się wykazać. Na przygotowanie swoich argumentów uczestnicy dostają 15 minut. W debacie biorą udział dwie strony: rządowa i opozycyjna. Ta pierwsza popiera tezę. Oceniając treść, styl i strategię mówców, publiczność i/lub sędziowie oceniają, kto przekonał ich najbardziej.



Istnieje wiele różnych formatów debat, każdy z własnymi zasadami. Można to porównać do piłki nożnej, w której zasady podwórkowej gry zdecydowanie różnią się od tych znanych z profesjonalnie sędziowanych meczów. Format, który przyjęliśmy za obowiązujący nazywa się Brytyjska Debata Parlamentarna , ponieważ przypomina debaty znane z brytyjskiego parlamentu. Jest to najbardziej rozpowszechniony format. Warto pamiętać, że nie jest on jednak jedyny, a poznanie zasad wcale nie czyni nas dobrymi debatowiczami. Poznawszy jeden format, bardzo łatwo nauczyć się kolejnych.\\

W Brytyjskiej Debacie Parlamentarnej biorą udział cztery drużyny składające się każda z dwóch mówców. Dwie przydzielane są do strony rządowej, dwie do opozycyjnej. Pierwsi dwaj mówcy rządowi to drużyna otwierającego rządu, dwaj pierwsi opozycyjni to drużyna otwierającej opozycji. Analogicznie dwaj ostatni mówcy z każdej ze stron to zamykający rząd i zamykająca opozycja. Uczestnicy wygłaszają swoje 7 minutowe mowy naprzemiennie rozpoczynając od otwierającego rządu. Każda z drużyn stara się wygrać debatę dla siebie. Wygrywają poszczególne drużyny, a nie strony. Po debacie drużynom przyznawane są miejsca od 1 do 4.

Każdej z drużyn przypisane jest specyficzne zadanie. Otwierający rząd prezentuje temat ze strony rządowej. Po pierwsze muszą go zdefiniować i zinterpretować. Definicja powinna odnosić się do tematu i nie ograniczać go nadmiernie ani przekształcać w inną debatę. Następnie przedstawia argumenty popierające go. Drugi mówca otwierającego rządu odpiera również argumenty pierwszego mówcy otwierającej opozycji  i tłumaczy dlaczego są nieistotnie bądź fałszywe.

Otwierająca opozycja prezentuje temat ze własnego punktu widzenia. By tego dokonać odpieraja argumenty otwierającego rządu i prezentuje własne. Może obstawać przy status quo lub zaproponować kontrplan.

Obie drużyny zamykające próbują przesunąć debatę na nowy grunt, ale nie mogą przy tym zaprzeczyć otwierającym drużynom z ich strony. W szczególności zamykający rząd nie może zmienić definicji. By kontynuować debatę pokazuje tezę z innej strony lub poszerzyć argumenty, które już padły. Trzeci mówca przedstawia 'rozwinięcie' lub nowy materiał oraz odpiera argumenty obu mówców otwierającej drużyny przeciwnej.  Ostatnie mowy z obu stron to podsumowania: scalają one debatę i pokazują punkty sporne pomiędzy drużynami ze stronniczej perspektywy  podkreślając, że to ich strona wygrała. Należy położyć nacisk na to, że argumenty własnej drużyny przeważyły. Nie można wprowadzać do debaty nowych pomysłów w mowie podsumowującej, ale odparcie argumentów poprzedzającego mówcy jest wskazane.

Tutoriale


Można tutaj znaleźć lekcje z najważniejszych tematów, doskonały dla każdego debatującego! 


Poziom początkujący 



Średnio-zaawansowany